SON DAKİKA

Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri

"Yerel Kongrelerden Milli Egemenliğe Bilgi Şöleni" çalıştayı başladı.

 Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. Yılı sebebiyle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türk Ocağı ve Balıkesir Üniversitesi tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek "Yerel Kongrelerden Milli Egemenliğe Bilgi Şöleni" çalıştayı başladı. 

İvrindi Eski Kaymakamlık Binası Müze Oluyor

Yusuf Cengiz başkanlığında hizmet anlamında son 5 yılda kabuğunu kıran İvrindi, tarihi değerlerine sahip çıkma anlamında önemli çalışmalara da imza atıyor. İlçenin manevi ve kültürel değerlerini yaşatma anlamında çalışmalar başlatan Yusuf Cengiz ve ekibi Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile İvrindi’ye müze kazandırıyor.

Alaturka Akşamlar Romanya’da Ödül Aldı

Romanya’nın başkenti Bükreş’te, bu yıl 16.sı yapılan Türk Firmaları Başarı ve Sanat ödül töreni yapıldı. TRT Müzik “ALATURKA AKŞAMLAR” programı  “ Yılın En Sevilen Müzik Programı Ödülüne layık görüldü. 

Ara Tatilde Burhaniye’de Tiyatro Şöleni

Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu, okulların ara tatil döneminde 4 gün boyunca çocuklara tiyatro şöleni yaşattı. “Kahraman Ağustos Böceği” adlı tiyatro gösterisi 14,15,16,17 Kasım tarihlerinde Reha Yurdakul Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelendi.

   Baktılar, Gördüler, Çektiler; Ödüllerini Aldılar

     “Bak, Gör, Çek” Kısa Film Yarışması film gösterimi ve ödül töreni yapıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir Kent Konseyi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Bak Gör Çek“ Kısa Film Yarışmasının bu yılki konusu Balıkesir Arkeoloji Mekanlar ve Hikayeler” oldu.

Seyit Onbaşı’nın “Sağol Atam” Filmi Gösterime Giriyor

Çanakkale Zaferi'nin en önemli kahramanlarından 'Koca Seyit' lakaplı Onbaşı Seyit Çubuk'un kısa filmi 8 Kasım saat 20.00’da Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gösterime giriyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihe armağanı olan kısa filmin galasına tüm vatandaşlar davet edildi.

“ Geçmişten Günümüze Balıkesir'in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu" başladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Kent Konseyi’nin desteği ile Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen ‘Balıkesir’in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu’ başladı. Sempozyum, 5 Kasım Pazar gününe kadar devam edecek. 

Burhaniye Fotoğraf Yarışmasında Sona Gelindi

1’inci Ulusal “Körfez’in İncisi Burhaniye” fotoğraf yarışması için başvurular 21 Kasım 2023 Salı günü sona eriyor.

Başkan Orkan: “Karesi’nin Değerleri, Hepimizin Değerleri”

Karesi Belediyesi günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış kültürel mirasları koruma, yaşatma ve gelecek nesillere aktarma çalışmalarını sürdürüyor. Karesi’de ecdattan yadigâr yapılar restore edilerek halkın kullanımına sunuluyor.

Cumhuriyet’in 100. yılına özel Zirve Eserler Sergisi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Kent Konseyi ev sahipliğinde Cumhuriyet’in 100. Yılı kapsamında Ankara’dan Balıkesir’e gelen “Zirve Eserler” adlı Geleneksel Sanatlar Sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

İvrindi ve Havran İlçelerine Yeni Kütüphaneler Açıldı

 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı’nın katılımıyla gerçekleştirilen İvrindi ve Havran İlçe Halk Kütüphanelerinin açılışı törenle yapıldı. 

Havran Terzizade Konağı Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi Oldu

Cumhuriyet’in ilanından sonra Havran’a gelen Atatürk’ün, Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı ile görüştüğü Terzizade Konağı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmesinin ardından Havran Belediyesi ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen özenli çalışmalar sonucunda maneviyatına uygun olarak Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi’ne dönüştürüldü.

Ankara da Tülütabaklarla Tanıştı

10.10. Dünya Balıkesirliler Gününe özel Ankara Balıkesirliler Derneği tarafından Balıkesir Fotoğrafları sergisi düzenlendi. Sergi açılışı için Balıkesir’den giden Tülütabaklar Zafer Çarşısı girişinde Ankaralılara tanıtıldı.  

Sabahattin Ali miniklere anlatıldı

Edremit Belediyesi, Avrupa Miras Günleri kapsamında Sabahattin Ali Anı Evi’nde minik ziyaretçilerini ağırladı.

Tuncel Kurtiz, vefatının 10. yılında anıldı

Oyuncu, senarist, yönetmen, yapımcı ve seslendirme sanatçısı Tuncel Kurtiz'in vefatının 10.uncu yılı dolayısıyla Balıkesir'in Edremit ilçesindeki kabri başında anma etkinliği düzenlendi.

Sıtkı Sahil İçin Balıkesir’e Veda Konseri

Uzun yıllar Balıkesir’de Türk Müziği ile ilgili değişik hizmetlerde bulunan ve artık memleketi olan Erzurum’a yerleşen Hoca, Bestekâr, Koro Şefi ve Sanat Yönetmeni Sıtkı Sahil’e bir Balıkesir’e veda konseri düzenleniyor. 

Burhaniye’de Briç Turnuvası Şöleni

8 Eylül Burhaniye’nin Kurtuluş Günü şenlikleri kapsamında Burhaniye – Ören Briç Festivali turnuvası yapıldı.

İki Elinde Binbir Marifet

Balat İşleyen Eller Kooperatif Müdürü Sevgi Ağralı Dursunbey’de özellikle kadınlara yönelik çalışmalarıyla takdir topluyor.

Körfezin “Beklenen Festivali” Başlıyor

Burhaniye Belediyesi tarafından 32 yıldır düzenlenen “Burhaniye-Ören Turizm, Kültür ve Sanat Festivali” bu yıl 16-20 Ağustos tarihleri arasında 33. kez sanatseverlerle buluşuyor. 

Toplam 216 haber.