Uluslararası Anadolu Zeytinyağı Yarışması Bu Yıl da Balıkesir'de Düzenleniyor

2021 yılında Edremit'te gerçekleşen tarihin her döneminde barışın ve bereketin sembolü zeytinin üretildiği kadim Anadolu topraklarının zeytinyağı tadım yarışması Anatolian IOOC (Anadolu Uluslararası Zeytinyağı Yarışması) bu yıl Balıkesir-Gömeç'te düzenlenecek.

PAYLAŞ

Balıkesir Valiliği koordinasyonunda kurumlar arası işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olarak yaklaşık üç yıldır yürütülen Marka Şehir Balıkesir ve Gastronomi Şehri Balıkesir projeleri ile fark oluşturan, zeytinyağı üretiminde nicelik kadar niteliği ile ön planda olan Balıkesir, bu kez uluslararası anlamda oldukça önemli kabul edilen bu yarışma ile adından söz ettirecek.

Dünyanın zeytin yetiştiren her bölgesinden birçok üreticinin ilgi gösterdiği, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği yarışmaya 300 numune başvurusu gelmiş olup 20 farklı ülkeden 25 bağımsız jüriye kalitesini ispatlayan zeytinyağları 30 Nisan tarihinde Gömeç Akkızhan Otel’de gerçekleştirilecek törende ödüllerini alacak.

Bereketin ve Kültürün Buluştuğu Yer, Kadim Anadolu Topraklarının En Prestijli Zeytinyağı Yarışması 2020 yılında kurulan Anatolian IOOC, zeytinin anavatanı Anadolu topraklarının sektörel olarak tanınması ve markalaşması için düzenlenmiş “Zeytinyağı Kalite” yarışmasıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk uluslararası zeytinyağı yarışması olma özelliğini taşıyor. 

Uluslararası Anadolu Zeytinyağı Yarışması Bu Yıl da Balıkesir'de Düzenleniyor

Uluslararası yüksek nitelikli değerlendiriciler ile güvenilirliğin sağlandığı yarışmada dünyanın zeytin yetiştiren her bölgesinden birçok üretici yarışmaya ilgi gösteriyor. 

Anatolion IOOC’de uluslararası oleologlardan oluşan jüri üyeleri yarışmaya başvuran numuneleri Uluslararası Zeytinyağı Konseyi kuralları çerçevesinde, tamamen objektif kurallara göre sınıflandırarak değerlendiriyor ve yarışmaya katılan sızma zeytinyağları 0-100 arasında puanlanıyor.

Uluslararası Anadolu Zeytinyağı Yarışması Bu Yıl da Balıkesir'de Düzenleniyor

Yarışma Ülke ve Bölge Tanıtımına, Zeytinyağının Markalaşmasına Önemli Katkı Sunuyor
Anatolian IOOC, ürünlerin kalitesini ödülle taçlandırarak, numune olarak gönderilen zeytinyağlarının tüm dünyada tanınmasını amaçlıyor. Organizasyon ile zeytin ürünleri rekabet gücü ile zeytinyağı kalitesinde artış hedeflenirken ülke ile birlikte şehir tanıtımına da katkı sunulması bekleniyor.

Bölge Tanıtımına Katkı Etkinlik bölge değerleri ve tanıtımı açısından oldukça etkili olacak. Zeytinyağlarının bilinirliğini artırmak üzere numune gönderimi sağlayan marka sahiplerine ve jüri üyelerine özel olarak hazırlanan etkinlik programı 4 gün sürecek ve Balıkesir ile Çanakkale İllerinin tarihi ve doğal güzelliklerini kapsayacak etkinlik programıyla Güney Marmara turu düzenlenecek. Böylelikle bölge tanıtımına katkı sunulacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN